Couldn't connect to database server.Couldn't find database magical_rules.An unexpected problem has occured with the application.
SELECT statscurl_id FROM `statscurl` WHERE statscurl_ip = '';
På Söndag så bär det iväg till Stockholm för att förbereda medverkan på “Allsång på skansen” för vår artist “Kingen”. (vi driver ett skivbolag www.blackcatsongs.com för dem som inte läst min blogg tidigare).
Det är mycket att tänka på.
-De måste ha registreringsnumret på turnébilen för in- och utpassering.
-De måste ha låtarna som ska spelas uppladdade på en server nån vecka innan så att allsångsbandet hinner repetera.
-Repetitionstid ska spikas för Kingens medverkan, musikrepetitoner på Måndag och kamerarepetitioner på Tisdag.
-Plats för skivförsäljningsstånd ska säkras.
-Rutiner för autografskrivning efteråt (bås bredvid scenen bemannat med vakter) ska fixas.
-Ackrediteringar för de som ingår i vårt crew ska ordnas.
…och så vidare. Sedan ska bilen tankas, packningen ska planeras, en roll-up tryckas, strängar köpas, folk ska ringas, skivor levereras, boendet säkras.
Ja, well, it´s a moutful.
Men så kul.
Vi videobloggar också den 14:e och 15:e Juli på http://www.kingen.se/
Det är mer ett litet experiment vi ska prova. Det går nämligen att sända livebilder från en 3G-telefon via en tjänst som heter http://www.bambuser.se/ och då ska vi sända kl. 15.00, 18.00 och 21.00 båda de dagarna för att prova ut tekniken.
Ryckiga bilder och svajigt ljud utlovas, men det är ju LIVE i alla fall, direkt från det vi för stunden håller på med på Skansen.
Ska försöka blogga ut lite bilder under veckan som kommer här med jämna mellanrum, så får ni följa äventyret.
Jag kan förstå ifall en del av er som läser blir lite förvirrad över vad som är mitt yrke egentligen, då jag ena dagen är politiker, nästa IT-rådgivare, dagen därpå skivbolagsdirre och ibland studiotekniker och producent.
Sanningen är; ALLTIHOP. Det går att göra så 2008, det känns mer som en skyldighet när man samlat ihop den kunskapsreportoaren jag har och jag märker att ju större bredd jag har på det jag arbetar med, desto mer användbara saker spiller över mellan de olika verksamheterna.
Det ena förtar inte det andra, snarare stärker. Fast de senaste femton åren så har det väl mest varit IT-projektlederi, reklambransch och företagande inom IT och kultur som tagit mest plats. Tusentals ändlösa timmar framför whiteboard i torra konferensrum har kanske gjort att just den här perioden behövs, ett kreativt livsrum där alla tidigare kunskaper får in och jobba samtidigt i arbetet med att lansera både Kingen som artist och marknadsföra hans senaste skiva “Ride with me”.
“Driven by lust for life and a passion for learning” skrev jag för något år sedan när jag ombads beskriva mig själv i en intervju för en utländsk tidning. Det gäller. Det står fortfarande.
Definitivt.
Nu; Anders Lundin,-här kommer vi!
/S